Aktualności

14.10.2020r.

Bobry w obecnym czasie nie próżnują! Na przystanku nr 2 naszej wirtualnej ścieżki ekologicznej można podziwiać jak znoszą do rzeki Rakutówki nie tylko cienkie gałęzie drzew do budowy tamy ale także jak gromadzą zapasy przed zimą... Drugi punkt ścieżki kryje nowe ciekawostki o bobrach, zapraszamy również do ich dyskretnej i ostrożnej obserwacji...07.10.2020r.

W lasach w pobliżu rzeki Rakutówki można spotkać padalca zwyczajnego (Anguis fragilis), który wygląda jak wąż a jest beznogą jaszczurką... Zapraszamy Was do uczestnictwa w naszym projekcie edukacyjnym- na przykład w pobliżu mostku nad rzeką Rakutówką poznacie ciekawostki o padalcu. Zabierzcie ze sobą aparaty fotograficzne- może uda się Wam zrobić niepowtarzalne zdjęcia tej jaszczurki...


30.09.2020r.

Jarząb pospolity, sumak octowiec, świerk pospolity... Nauczysz się rozpoznawać te i inne owoce jesieni przy punkcie Bory sosnowe na wydmie, zaobserwujesz je również w drodze nad Jezioro Rakutowskie...24.09.2020r.

Sprawdźcie jak cudownie przywitało jesień Jezioro Rakutowskie, wokół Jeziora Goreńskiego razem z nami poszukajcie glistnika jaskółcze ziele...16.09.2020r.

Na przepięknych kwiatach rozchodnika zatrzymały się motyle- rusałki. Rusałka pawik to pospolity motyl, który puszcza pawie oczko- w świecie ludzi podobno będące symbolem nieszczęścia. Ale czy to prawda? Sprawdźcie sami odwiedzając naszą ścieżkę...09.09.2020r.

Wszystkich którzy nie mogą odwiedzić nas osobiście, którzy aktualnie nie mają możliwości przebyć ścieżki edukacyjnej, zapraszamy do wirtualnego spaceru szlakiem miejsc trasy projektu Poznajemy przyrodę Gminy Baruchowo... Czekają na Was między innymi zwierzęta mieszkające w Zielonej Szkole w Goreniu Dużym...


02.09.2020r.

Na naszej ścieżce edukacyjnej już pojawiły się zwiastuny nadchodzącej jesieni, między innymi grzyby oraz wrzosy... Bory sosnowe na wydmie są wymarzonym miejscem na ich obserwację, na zgłębienie kolejnych ciekawostek i wiadomości przyrodniczych...26.08.2020r.

Ciekawi Cię jak wygląda Jezioro Goreńskie widziane z lotu ptaka? Chcesz zobaczyć jak na Jeziorze Rakutowskim żerują czaple i zurawie? Zapraszamy do przebycia naszej scieżki edukacyjnej, tutaj znajdziesz wiele niezapomnianych i stale aktualnych ciekawostek przyrodniczych!


19.08.2020r.

Staw w parku w Baruchowie odwiedziła niedawno klempa- samica łosia. Ciekawskich zapraszamy do pierwszego punktu naszej ściezki edukacyjnej- aplikacja pokaże Wam zdjęcie zwierzęcia, przekaże kilka ciekawych informacji...


13.08.2020r.

Przed nami piękny weekend, pogodne i zachęcające do spaceru dni... Serdecznie zapraszamy Państwa do Gorenia Dużego, gdzie zgłębiając wiedzę dotyczącą wydmy śródlądowej dowiecie się również wielu ciekawostek na temat dwóch przedstawicieli okolicznej flory: dziewanny drobnokwiatowej (na zdjęciu poniżej) oraz krwawnika pospolitego.06.08.2020r.

Serdecznie zapraszamy do parku w Baruchowie, poznajcie jego ogromną bioróżnorodność... Nadchodzi właśnie czas, w którym liriodendron chwali się swymi niepowtarzalnie ukształtowanymi liśćmi- czy umiecie je rozpoznać...?


30.07.2020r.

Czy wiecie że od tygdnia na brzegu Jeziora Goreńskiego podziwiać można cudowne zwyczaje pary łabędzie opiekujących się swym nowym potomkiem? Jeśli chcecie być obserwatorami jednych z piękniejszych zachowań- zapraszamy do Gorenia Dużego!23.07.2020r.

Z niekłamaną dumą mamy zaszczyt poinformować Państwa, iż nasza rodzina danieli liczy już pięć osobników! W naszej zagrodzie edukacyjnej urodziło się nowe cielątko! O ciekawostkach rozrodu danieli w Zielonej Szkole poczytacie Państwo przy punkcie piątym naszej ścieżki edukacyjnej- dodaliśmy garść niezwykle interesujących informacji. Zapraszamy!14.07.2020r.

Szanowni Państwo, z dumą mamy przyjemność zakomunikować, iż otwarcie ścieżki edukacyjnej Poznajemy przyrodę Gminy Baruchowo odbędzie się w czwartek, 16.07.2020r. o godz. 14:30. Serdecznie zapraszamy do Zielonej Szkoły w Goreniu Dużym.


13.07.2020r.

Tak prezentują się słupki oznaczające kolejne punkty naszej ścieżki edukacyjnej. Pierwszy z nich znajdziecie przy budynku Urzędu Gminy Baruchowo.