Zielona Szkoła w Goreniu Dużym położona jest w samym centrum Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego, 25 km od Włocławka, 40 km od Płocka, 80 km od Torunia, w ekologicznej gminie Baruchowo.

Niegdyś niepozorna szkoła, dziś nowoczesny ośrodek dydaktyczno – rekreacyjny, który jest niewątpliwą atrakcją gminy.

Budynek wybudowany pod koniec lat 60-tych, służył przez długie lata jako Szkoła Podstawowa. W 2000r. Rada Gminy Baruchowo podjęła decyzję o przeniesieniu Szkoły do Baruchowa. Istniejący budynek w Goreniu, wykorzystany został na Zieloną Szkołę, która istnieje od 2001r.

Na samym początku była gospodarstwem pomocniczym przy Szkole Podstawowej w Baruchowie. Wiosną 2004r. posadzono 1000 drzewek sosny na 3 ha, przylegających bezpośrednio do terenu Zielonej Szkoły, który jest własnością tej nieruchomości (obecnie lasek za ogrodzeniem). We wrześniu 2004 roku powstało Mini Zoo, z pierwszymi zwierzętami w zagrodzie. Natomiast 26.10.2004r. na budynku zostały zamontowane kolektory słoneczne, jako pierwsze w powiecie włocławskim. Od lipca 2009 roku placówka została przekształcona w jednostkę organizacyjną Gminy Baruchowo, w celu rozszerzenia swej działalności.

Edukacja ekologiczna to jedno z najważniejszych zagadnień ostatnich kilkunastu lat, w którym czynny udział bierze nasza Zielona Szkoła, rok rocznie poszerzając swoją ofertę edukacji ekologicznej dla dzieci i młodzieży przyjeżdżającej na pobyty jedno lub kilku dniowe.

Od roku 2011 edukacja przyrodniczo - ekologiczna dla dzieci z województwa Kujawsko – Pomorskiego dotowana jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Z każdym rokiem wprowadzamy nowe tematy z dziedziny przyrody i ekologii. Zajęcia edukacyjne prowadzone są przez osoby doświadczone w danym obszarze, z którego prowadzą warsztaty tematyczne. Proponujemy zawsze kilkanaście rodzajów zajęć , dopasowując się tym samym do wymogów i zainteresowań odwiedzających nas Grup zorganizowanych, przede wszystkim szkolnych. Statystyki odwiedzin i uczestnictwo w warsztatach edukacyjnych: ekologiczno - przyrodniczych w Zielonej Szkole W Goreniu przez uczniów w przedziale wiekowym 5 – 18 lat:
      2003 - 1231 osób
      2004 - 1629 osób
      2005 - 2000 osób
      2007 - 3000 osób
      2016 - 4000 osób
      2018 - 6000 osób
      2019 - 7000 osób

W roku 2020 ze względu na wystąpienie CIVID-19, cześć środków przyznanych na edukację ekologiczną, decyzją Zarządu WFOŚiGW w Toruniu, mogliśmy przeznaczyć na wirtualną stronę internetową oraz aplikację mobilną, z której obecnie Państwo korzystacie. Pozostałe przyznane nam środki wykorzystane zostaną na bezpośrednie uczestnictwo uczniów w jednodniowych warsztatach tematycznych z przyrody i ekologii, na terenie Zielonej Szkoły w Goreniu Dużym.