baruchowo
Bioróżnorodność parku w Baruchowie

Witamy na pierwszym przystanku ścieżki Poznajemy przyrodę Gminy Baruchowo, Bioróżnorodność parku w Baruchowie. Na zdjęciu z lotu ptaka widzimy charakterystyczne nasadzenia parkowe zarówno stare drzewa z alei lipowej prowadzącej do budynku Urzędu Gminy Baruchowo, stare drzewa za budynkiem oraz nowe nasadzenia po prawej stronie zdjęcia.Jesteśmy w miejscowości Baruchowo przed budynkiem Urzędu Gminy Baruchowo, który jest pozostałością po dawnym dworze właścicieli wsi Baruchowo. Sam dwór do pocz. lat 70 XX wieku pełnił funkcję szkoły podstawowej, a następnie klubu młodzieżowego. Od 1984 r. umieszczono w nim Urząd Gminy. Dwór reprezentuje cechy stylowe neoklasycystyczne i jest obiektem zabytkowym. Okazałą budowlę otacza park o pow. 5,51 ha, założony przez Leona i Marię Kretkowskich. Zaprojektował go w 1908 r. niemiecki ogrodnik z Poznania o nazwisku Bedeker. Park obejmuje zróżnicowany wysokościowo teren, położony jest na siedlisku lasu grabowego.. Prowadzi do niego aleja lipowa wysadzana po każdej stronie podwójnym szpalerem lipy drobnolistnej w wieku około 150 lat. W pobliżu cieku występują gatunki łęgowe z dominującą olszą czarną, a także więzy i graby. Po stronie zachodniej park ograniczony jest żywopłotami ze śnieguliczki, derenia oraz zwartych nasadzeń wiązu. W zachodniej części parku rośnie 14 najcenniejszych drzew, m.in. dęby szypułkowe, lipa drobnolistna, grab pospolity. Cztery dęby i klon uznane zostały za pomniki przyrody, obwody ich pni w pierśnicy mierzą od 280 do 310 cm.

Staw w Parku w Baruchowie odwiedziła klempa- samica łosia. Zdjęcie wykonał Pan Krzysztof GrudzińskiŁoś euroazjatycki (Alces alces) – największy współcześnie żyjący gatunek ssaka kopytnego z rodziny jeleniowatych, wyróżniający się charakterystycznym porożem i wyjątkowo długimi kończynami.

Łoś zasiedla leśne i zakrzewione tereny podmokłe, bagna, mokradła, torfowiska, trzęsawiska, tereny zalewowe, nad jeziorami i rzekami. Przed nadejściem zimy przenosi się na wyżej położone tereny, do lasów iglastych.

Łoś jest zwierzęciem roślinożernym. Latem żywi się roślinami zielonymi, głównie podwodnymi i błotnymi (kaczeńce). Zjada też trawy i turzyce porastające brzegi zbiorników wodnych, liście, pąki, owoce krzewów i pędy drzew liściastych (wierzby, olchy, osiki i brzozy) i iglastych (młode pędy sosny), a w zimie igły sosen i jodeł oraz korę drzew. Dorosłe osobniki zjadają dziennie 20–50 kg karmy. Potrafią wydobywać pokarm głęboko zanurzony w wodzie, ale zjadanie nisko położonych roślin wymaga od nich przyklęknięcia z powodu krótkiej szyi i długich kończyn.

Ostatni właściciele baruchowskiej posiadłości bardzo cenili sobie piękno i estetykę. Sprowadzili więc do swoich ogrodów najróżniejsze gatunki drzew, krzewów i roślin zielnych. Do dziś możemy podziwiać rosnącą sosnę limbę, która naturalnie żyje tyko w wysokich partiach gór. Nad stawem zostały posadzone orzechy włoskie i dekoracyjne krzewy, m.in. leszczynki tureckie. Głównym elementem i atutem parku były od zawsze trzy malownicze stawy rybne o łącznej powierzchni jednego hektara, połączone ze sobą groblami, przez które biegły parkowe alejki.

Jednym z ciekawych nowych gatunków posadzonych w Parku w Baruchowie jest tulipanowiec amerykański:
Tulipanowiec (liriodendron) brzmi intrygująco i egzotycznie. Te urodziwe drzewa świetnie nadają się do polskich ogrodów, są odporne i mało wymagające jest jednym z najszybciej rosnących drzew. Roczne przyrosty, szczególnie gdy okaz jest młody, są naprawdę imponujące - po 40-50 cm!

Ojczyzną tulipanowca są wschodnie i południowo-wschodnie części Ameryki Północnej (dziewicze lasy Appalachów). Jest on już od ponad 300 lat sadzony również w Europie jako drzewo parkowe i ozdobne. Można też gatunek ten spotkać w nasadzeniach ulicznych.

Liście
Mają długość 10-15 cm i szerokość 12-20 cm, są wykształcone w sposób wykluczający pomyłkę z innym gatunkiem (prócz tulipanowca chińskiego), w zarysie czworokątne i podzielone na cztery nierównej wielkości klapy, których wzdłużne brzegi przebiegają prawie równolegle do siebie. Liść jest z przodu jakby ucięty albo lekko wycięty. Jego górna powierzchnia jest błyszcząca, żywo zielona, a dolna nieco jaśniejsza i z lekka pokryta woskiem. Jesienią liście przebarwiają się na złotożółto. Ogonki liściowe od 10 do 12 cm długości.

Kwiaty
Są obupłciowe i owadopylne. Rosną pojedynczo na końcach gałązek, przy rozkwitaniu początkowo kielichowate, potem szerzej rozwarte. Płatki u nasady żółtozielone, wyżej pomarańczowe, a na szczycie znów żółtozielone. Pręciki grube i mięsiste, mają 3-5 cm długości. Zalążnie skupione w środku na stożku. Kwitnienie zaczyna się już w kwietniu na południu Stanów Zjednoczonych, na północy zaś w czerwcu. W Polsce kwitnie na przełomie czerwca i lipca. Kwiaty tulipanowca są uważane za jedne z najprymitywniejszych wśród roślin okrytonasiennych. Cechuje je jednakowość płatków korony i działek kielicha, które są określane wspólnym mianem listków okwiatu, oraz świdrowate ułożenie wszystkich części kwiatu. Tulipanowiec jest ważnym miododajnym drzewem USA. Miód jest ciemnoczerwony, dobry jakościowo.

Owoce
To jedno- lub dwunasienne oskrzydlone orzeszki, w liczbie 80-100 na sterczących, szyszkowatych owocostanach, które mają do 10 cm długości. Dojrzewają w październiku lub w listopadzie. Rozpadają się zwykle na drzewach. Są roznoszone przez wiatr na odległość 4-5 razy większą niż wysokość drzewa. Ich zdolność kiełkowania wynosi 4-7 lat. Są ważnym źródłem pożywienia dla wielu ptaków i ssaków. Tulipanowiec wytwarza bardzo duże ilości nasion, jednak większość z nich jest płonna.

Jesteś tutaj...


Lista punktów ścieżki edukacyjnej:
1. Bioróżnorodność parku w Baruchowie -przy wejściu głównym do Urzedu Gminy Baruchowo
2. Biologiczne życie rzeki Rakutówka -w drodze do Gorenia Dużego przez Kłotno, przy mostku nad Rakutówką (zejdź po schodkach)
3. Wydma śródlądowa - geneza powstania -za Goreniem Nowym, przy przystanku z pętlą- przed skrzyżowaniem w kształcie litery T, w środku przeciętej wydmy
4. Rośliny i zwierzęta Jeziora Goreńskiego - przy przystanku autobusowym, obok remizy w Goreniu Dużym
5. Zielona Szkoła w Goreniu Dużym - centrum edukacji ekologicznej Gminy Baruchowo -przy głównym wjeździe na teren obiektu
6. Bory sosnowe na wydmie -przy młodniku, w miejscu oddalonym o około 650 metrów od Zielonej Szkoły, idąc w las wzdłuż jej ogrodzenia, prostopadle do drogi
7. Jezioro Rakutowskie - ostoja ptactwa wodnego -wieża widokowa w Krzewencie